Profese řidičů kamionů a užitkových vozů

Uvažujete o profesi řidiče užitkových vozů nebo kamionů?

Co takový profesionální řidič musí dělat?

Stručně řečeno, řidiči kamionů nebo užitkových vozů přesouvají zboží z bodu A do bodu B pomocí nákladních aut, přívěsů nebo dodávek s přívěsy. Někteří řidiči musejí cestovat po celé zemi, jiní jen v oblasti podnikání, a mnozí i mimo svou zemi. Ale téměř všichni řidiči začínají trasami na delší vzdálenosti.

Přečtěte si něco více o tom, zda skutečně chcete být profesionálním řidičem.

Jaké jsou požadavky a oprávnění?

Existují různé kvalifikační kurzy pro profesionální řidiče, ale většinou nepotřebujete žádnou praxi v oboru daného průmyslu, jen praxi v řízení a samozřejmě řidičský průkaz.

Kvalifikace a požadavky se pak liší podle společnosti.

Jak vypadá typický den v práci

Každý den na silnici je vždy jedinečný. Některé dny stráví řidiči v užitkovém voze celý den, jindy jezdí rychle a na krátké trasy. Jsou ovšem i dny, kdy řidiče nemusí být potřeba, takový den je dnem odpočinku, ale může ho vystřídat kterýkoliv jiný den, kdy je řidiče zapotřebí, klidně i o víkendu.

Co říkají profesionální řidiči ke své práci nejčastěji?

Bohužel, někteří se nechtějí bavit o nákladních autech, mají toho dost v práci. Zatímco jiní nákladní dopravu milují, pro pár vyvolených to může být dokonce i skvělý způsob, jak pracovat a žít. Řidič je na svém místě, pokud ze srdce miluje řídit. Takový typ se hodí na delší trasy nejčastěji s kamiony, užitkovými vozy s přívěsy apod.

Většina řidičů mají problémy přizpůsobit se různým typům užitkových vozů - pokud je střídají. Dalším problémem, který řidiče svazuje je jejich omezenost na silnicích - tu ale musejí tolerovat, protože s nákladem se nevynaloží tak velká rychlost a jedou-li po dálnici měli by se držet v pravém pruhu a nepřekážet rychleji jedoucím vozům. Také havárie a špatná doprava jsou velkou zátěží po psychické stránce.

Jaké jsou pracovní podmínky?

Pracovní podmínky pro řidiče nákladních automobilů se neustále mění. Řidiči zažívají divoké teplotní výkyvy, s tím spojenou rušnou klimatizaci a velmi malý prostor vydýchaného vzduchu v nákladním voze. Obecně je profese řidičů nákladních aut považována za nebezpečnou kvůli jízdě v dopravě, v přepravě nebezpečného nákladu apod. V neposlední řadě se stále mění odběratelé i dodavatelé, tím pádem i komunikace s různými lidmi, kteří nemusí být vždy příjemní, a tak dále...

Zda se pro Vás tato profese hodí či nikoli zjistíte jen Vy sami. Pokud profesi zkusíte, platí pravidlo v řízení nákladních aut - pokud má nastat pokrok, nastane v prvním roce řízení. Pokud po uplynutí té doby nebudete spokojeni, neříkejte si, že se to zlepší a raději odejděte a najděte si místo takové, které Vás skutečně bude bavit.

Kontakty

AB TIR s.r.o.
Ulice Mírového hnutí
149 00 Praha 4 - Háje
(do navigace Demoliční 6)

VÝKUP A PRODEJ
Mobil 1: (+420) 775 753 141
Mobil 2: (+420) 775 753 141

KANCELÁŘ
Tel: (+420) 272 919 225
Fax: (+420) 272 936 515
E-mail: info@abtir.cz
Praha 4 Háje
Prodej použité dopravní a nákladní techniky